Hydroizolácia základov

Hydroizoláciu základov domu by ste rozhodne nemali podceniť. Jej úlohou je zabrániť prenikaniu vody do rodinného domu, v hre je teda komfort a zdravie celej rodiny. Na hydroizolácii základov sa neoplatí šetriť. Cena hydroizolácie spodnej stavby tvorí síce len nepatrné percento z celkovej ceny stavby, ale v prípade poruchy hydroizolácie sú náklady na jej opravu priveľmi vysoké. Niektoré chyby sa dokonca dodatočne nedajú odstrániť. Viete, ktoré materiály sú na izoláciu základov vhodné, a ktoré nie? Ako správne izolovať základy a aké chyby vznikajú najčastejšie? Nižšie sa dozviete:
 • Riziká nesprávnej hydroizolácie
 • Aké materiály si vybrať pre hydroizoláciu základov
 • Na čo si dávať pozor
 • Postup pri zhotovení hydroizolácie základov

Hydroizolácia základov – Riziká nesprávnej izolácie

Záleží vám na pohodlí aj zdraví vašej rodiny? Správne zvolenou a bezchybne zrealizovanou hydroizoláciou základov rodinného domu môžete predísť mnohým problémom. Toto sú niektoré z nich:
 • presakovanie vody do interiéru domu
 • zaplavenie pivničných priestorov
 • popraskanie vlhkých základových stien
 • vzlínanie vlhkosti na stenách
 • pleseň na stenách a podlahe
 • výskyt alergií, mykóz a reumatických ochorení
 • chronické choroby dýchacích ciest
 • rakovina pľúc v dôsledku pôsobenia radónu

10 najčastejších chýb hydroizolácie základov

chyby izolacie zakladov

Viete, v akých prípadoch sa môžete obávať zatekania, plesní alebo iných dôsledkov nesprávne zrealizovanej izolácie základov rodinného domu?

 1. Ak sa neuskutočnil dôkladný hydrogeologický a pôdny prieskum a podcení sa návrh hydroizolácie.
 2. Ak sa podcenil prieskum zmien hydrogeologických a pôdnych pomerov počas životnosti budovy.
 3. Ak si vyberiete najlacnejšie materiály, ktoré nie sú vhodné na izolovanie spodnej stavby rodinného domu.
 4. Ak na izoláciu základov použijete tenké stavebné fólie.
 5. Ak použijete nekvalitné a tenké asfaltové pásy s nekvalitnou nosnou vložkou zo sklenenej rohože.
 6. Ak počas realizácie použijete nevhodnú nopovú fóliu ako drenáž.
 7. Ak sa nezrealizuje napojenie vodorovnej izolácie na zvislú izoláciu.
 8. Ak sa poškodí zhotovená izolácia spodnej stavby ešte počas stavebných prác.
 9. Ak sa nesprávne zrealizuje zvislá hydroizolácia (ak sa nataví len bodovo, voľne položí alebo sa nataví nevhodným spôsobom, napr. zhora-nadol).
 10. Ak zhotovená izolácia nebude dostatočne odolná a nevydrží počas procesu sadania stavby.

Aké materiály si vybrať?

Pokiaľ ide o izolovanie spodnej stavby, máte na výber voľne pokladané plastové fólie alebo systémy s asfaltovými pásmi. U fólií sa poškodenie izolácie základov nedá lokalizovať, voda pod nimi často putuje a vyteká na úplne inom mieste. Tenké fóliové izolácie sú veľmi náchylné na mechanické poškodenie v priebehu výstavby. Asfaltové pásy sa plnoplošne natavujú, voda sa pod nimi nemôže voľne pohybovať, čo dáva možnosť presnejšej lokalizácie prípadného poškodenia. Kvalitné asfaltové izolácie majú dvojnásobnú hrúbku oproti fóliovým izoláciám a riziko mechanického poškodenia izolácie v priebehu výstavby je mnohonásobne nižšie.

Hydroizolácia proti zemnej vlhkosti - 2 najvhodnejšie systémy

Hydroizolácia proti stekajúcej vode - 3 návrhy pre dokonalé riešenie

Izolácia proti tlakovej vode - 3 ideálne návrhy pre bezpečnú izoláciu

Materiály na hydroizoláciu základov – Na čo dať pozor?

 • Stavitelia rodinných domov si na izoláciu základov často vyberajú nekvalitné materiály s nedostatočnými parametrami, čo spôsobuje veľké škody na majetku.
 • Pozor si treba dať na príliš tenké a lacné asfaltové pásy, nevhodné na izolovanie spodnej stavby. Mnohé sa dajú dokonca ľahko roztrhať v ruke a ich krycia asfaltová hmota nemá potrebné kvalitatívne parametre.
 • Pri najlacnejších asfaltových pásoch spozorujete, že sa počas natavovania na základy stočia do jednej strany – nemajú kvalitnú nosnú vložku.
 • Odporúča sa používať asfaltové pásy z asfaltu modifikovaného kaučukom, lebo ich kvalita je neporovnateľne vyššia a životnosť niekoľko násobne dlhšia v porovnaní s pásmi z oxidovaného asfaltu.
 • Či už plánujete svoj dom na rovine, vo svahu alebo pri potoku, riešenie pre všetky prípady riešenia od Icopal nájdete TU.
 • V prípade otázok vám radi poradia odborníci technického servisu Icopal.

Správna hydroizolácia základov

spravna izolacia zakladov

Asfaltové pásy sa na hydroizoláciu používajú v rámci systémových riešení, spolu s penetračným náterom a drenážnou vrstvou. Pozrite Riešenia Icopal. S vlajkovými asfaltovými pásmi Icopal môžete získať tri benefity v jednom:
 • spoľahlivú hydroizoláciu
 • protiradónovú izoláciu
 • zvýšenú odolnosť hydroizolácie proti prerazeniu i roztrhnutiu.

Takým je asfaltový pás Fundament 4,0 Speed Profile® SBS alebo modifikovaný asfaltový pás Icopal P Base 35 ww Speed Profile® SBS. Produkty na izoláciu základov nájdete TU.

Hydroizolácia základov realizačnou firmou

Dôležitý je nielen kvalitný materiál, ale aj správny spôsob jeho aplikácie. Izoláciu podpivničeného objektu a izoláciu proti stekajúcej alebo tlakovej vode preto odporúčame zveriť do rúk špecializovanej realizačnej firmy. Ak sa robí svojpomocne, často dochádza k pochybeniam. Kontakty kvalifikovaných realizačných firiem vo vašom okolí nájdete TU. Hydroizolácia sa aplikuje vždy náročnejšie práve na zvislé steny základov. Na zvislé základové múry by mali pracovníci realizačnej spoločnosti asfaltový pás natavovať a pritláčať ho v smere zdola hore. Jeden asfaltový pás zvyknú v tomto prípade aplikovať dvaja až traja ľudia naraz. Najdôležitejší je kvalitne zrealizovaný spoj asfaltovaných pásov – vodorovnej a zvislej hydroizolácie. Najčastejšie totiž voda prenikne do objektu cez zle zrealizované spoje hydroizolácie.

Hydroizolácia základov svojpomocne

Svojpomocne sa môže realizovať vodorovná izolácia základovej dosky proti zemnej vlhkosti. Postup je nasledovný:
 1. Podkladný betón musí byť dostatočne vyzretý a povrch by mal byť suchý a bezprašný.
 2. Podklad sa musí dôkladne vyčistiť.
 3. Podklad odporúčame natrieť jednou vrstvou asfaltového penetračného náteru. Ten v rámci celého systému hydroizolácie plní dôležitú funkciu, umožňuje kvalitnejšie a pevnejšie spojenie pásu s podkladom. Odporúčame náter Siplast Primer® Speed SBS. V porovnaní s bežným penetračným náterom zaručuje až 7-krát rýchlejšie schnutie. Produkty na izoláciu základov nájdete TU.
 4. Na vyschnutý napenetrovaný podklad sa nataví asfaltový pás plynovým horákom vždy plnoplošne.
 5. Chybou je, ak je pás iba voľne položený a zvarený v spojoch, alebo natavený len bodovo. Počas natavovania sa nesmie prepáliť, pretože tým dochádza k zničeniu materiálu.
 6. Dokonalé plnoplošné spojenie s podkladom umožňuje spodná strana asfaltového pásu s hrebeňovým profilom, s technológiou Speed Profile® Oproti bežným pásom s hladkou spodnou stranou je aplikácia až o 30 % rýchlejšia, efektívnejšia a kvalita natavenia vyššia. Tieto vlastnosti má asfaltový pás Fundament 4,0 Speed Profile® SBS, pás Icopal P Base 35 ww Speed Profile® SBS, Elastobit GG40 Speed Profile® SBS, Elastobit PV40 Speed Profile® SBS. Produkty na izoláciu základov nájdete TU.

Hydroizolácia proti zemnej vlhkosti - 2 najvhodnejšie riešenia Hydroizolácia proti stekajúcej vode - 3 návrhy pre dokonalé riešenie Izolácia proti tlakovej vode - 3 ideálne systémy pre bezpečnú izoláciu

7+1 Odpovedí - Ako správne izolovať základy domu?

 1. Správny návrh izolácie základov rodinného domu. Kliknite TU!
 2. Kto mi zadarmo vypracuje návrh izolácie základov domu? Kliknite TU!
 3. Materiály na izoláciu základov. Kliknite TU!
 4. Bezplatné poradenstvo o materiáloch a ich aplikácii. Kliknite TU!
 5. Riziká nebezpečného radónu. Kliknite TU!
 6. Až 50 ročná záruka na hydroizolačné materiály. Kliknite TU!
 7. Na čo dať pozor počas aplikáciehydroizolácie na základy domu? Kliknite TU!
 8. Čo môžem urobiť svojpomocne a čo mám zveriť do rúk realizačnej firme? Kliknite TU!

  Kontakt a poradenstvo

  BRAMAC - strešné systémy, spol. s r.o.
  Mojmírovská 9.
  951 12 Ivanka pri Nitre
  Tel: +421 905 954 791

  peter.malych@bmigroup.com

  Táto stránka používa cookies v súlade so zásadami ochrany osobných údajov pre webové stránky spoločnosti BMI group Management UK Ltd. Pokračovaním v prehliadavaní stránky súhlasíte s používaním cookies.
  white background