Izolácia základov - postup

Izolácia základov domu je nesmierne dôležitá. Šetriť na hydroizolácii sa nevypláca. Odstránenie porúch je veľmi nákladné a suma mnohokrát prevyšuje tú, ktorú ste vynaložili na začiatku. Niekedy je oprava chýb dokonca nemožná. K izolácií spodnej stavby sa totiž spätne tak ľahko nedostanete.  Nižšie sa dozviete:
 • Aké materiály si vybrať
 • Na čo si dávať pozor
 • Postup izolácie základov

Izolácia základov postup – Aké materiály si vybrať?

 

Pokiaľ ide o izolovanie spodnej stavby, máte na výber voľne pokladané plastové fólie alebo systémy s asfaltovými pásmi. U fólií sa poškodenie izolácie základov nedá lokalizovať, voda pod nimi často putuje a vyteká na úplne inom mieste. Tenké fóliové izolácie sú veľmi náchylné na mechanické poškodenie v priebehu výstavby. Asfaltové pásy sa plnoplošne natavujú, voda sa pod nimi nemôže voľne pohybovať, čo dáva možnosť presnejšej lokalizácie prípadného poškodenia. Kvalitné asfaltové izolácie majú dvojnásobnú hrúbku oproti fóliovým izoláciám a riziko mechanického poškodenia izolácie v priebehu výstavby je mnohonásobne nižšie.

Hydroizolácia proti zemnej vlhkosti - 3 najvhodnejšie návrhy

Hydroizolácia proti stekajúcej vode - 2 návrhy pre dokonalé riešenie

Izolácia proti tlakovej vode - 2 návrhy pre bezpečnú izoláciu

Materiály na izoláciu základov – Na čo dať pozor?

 • Stavitelia rodinných domov si na izoláciu základov často vyberajú nekvalitné materiály s nedostatočnými parametrami, čo spôsobuje veľké škody na majetku.
 • Pozor si treba dať na príliš tenké a lacné asfaltové pásy, nevhodné na izolovanie spodnej stavby. Mnohé sa dajú dokonca ľahko roztrhať v ruke a ich krycia asfaltová hmota nemá potrebné kvalitatívne parametre.
 • Pri najlacnejších asfaltových pásoch spozorujete, že sa počas natavovania na základy stočia do jednej strany – nemajú kvalitnú nosnú vložku.
 • Odporúča sa používať asfaltové pásy z asfaltu modifikovaného kaučukom, lebo ich kvalita je neporovnateľne vyššia a životnosť niekoľko násobne dlhšia v porovnaní s pásmi z oxidovaného asfaltu.
 • Či už plánujete svoj dom na rovine, vo svahu alebo pri potoku, riešenie pre všetky prípady riešenia od Icopal nájdete TU.
 • V prípade otázok vám radi poradia odborníci technického servisu Icopal

Správna izolácia základov

 

Asfaltové pásy sa na hydroizoláciu používajú v rámci systémových riešení, spolu s penetračným náterom a drenážnou vrstvou. S vlajkovými asfaltovými pásmi Icopal môžete získať tri benefity v jednom:
 • spoľahlivú hydroizoláciu
 • protiradónovú izoláciu
 • zvýšenú odolnosť hydroizolácie proti prerazeniu i roztrhnutiu.

Takým je asfaltový pás Fundament 4,0 Speed Profile® SBS alebo modifikovaný asfaltový pás Icopal P Base 35 ww Speed Profile® SBS. Produkty na izoláciu základov nájdete TU.

 

Izolácia základov – realizačnou firmou

 

Dôležitý je nielen kvalitný materiál, ale aj správny spôsob jeho aplikácie. Izoláciu podpivničeného objektu a izoláciu proti stekajúcej alebo tlakovej vode preto odporúčame zveriť do rúk špecializovanej realizačnej firmy. Ak sa robí svojpomocne, často dochádza k pochybeniam. Kontakty na osvedčené, vyškolené realizačné firmy vo vašom okolí nájdete TU. Hydroizolácia sa aplikuje vždy náročnejšie práve na zvislé steny základov. Na zvislé základové múry by mali pracovníci realizačnej spoločnosti asfaltový pás natavovať a pritláčať ho v smere zdola hore. Jeden asfaltový pás zvyknú v tomto prípade aplikovať dvaja až traja ľudia naraz. Najdôležitejší je kvalitne zrealizovaný spoj asfaltovaných pásov – vodorovnej a zvislej hydroizolácie. Najčastejšie totiž tlaková voda preráža cez zle zrealizované spoje.

izolacia zakladov icopal

 

Izolácia základov postup - svojpomocne

 

Svojpomocne sa môže realizovať vodorovná izolácia základovej dosky proti zemnej vlhkosti. Postup je nasledovný:
 1. Betón musí byť dostatočne vyzretý.
 2. Podklad sa musí dôkladne vyčistiť.
 3. Podklad odporúčame natrieť jednou vrstvou asfaltového penetračného náteru. Ten v rámci celého systému hydroizolácie plní dôležitú funkciu, umožňuje kvalitnejšie a pevnejšie spojenie pásu s podkladom. Odporúčame náter Siplast Primer® Speed SBS. V porovnaní s bežným penetračným náterom zaručuje až 7-krát rýchlejšie schnutie. Produkty na izoláciu základov nájdete TU.
 4. Na vyschnutý napenetrovaný podklad sa nataví asfaltový pás plynovým horákom vždy plnoplošne.
 5. Chybou je, ak je pás iba voľne položený a zvarený v spojoch, alebo natavený len bodovo. Počas natavovania sa nesmie prepáliť, pretože tým dochádza k zničeniu materiálu.
 6. Dokonalé plnoplošné spojenie s podkladom umožňuje spodná strana asfaltového pásu s hrebeňovým profilom, s technológiou Speed Profile® Oproti bežným pásom s hladkou spodnou stranou je aplikácia až o 30 % rýchlejšia, efektívnejšia a kvalita natavenia vyššia. Tieto vlastnosti má asfaltový pás Fundament 4,0 Speed Profile® SBS aj pás Icopal P Base 35 ww Speed Profile® SBS. Produkty na izoláciu základov nájdete TU.
Hydroizolácia proti zemnej vlhkosti - 2 najvhodnejšie návrhy Hydroizolácia proti stekajúcej vode - 3 produkty pre dokonalé riešenie Izolácia proti tlakovej vode - 3 ideálne návrhy pre bezpečnú izoláciu

 

izolacia zakladov icopal

 

7+1 Odpovedí - Ako správne izolovať základy domu?

 1. Správny návrh izolácie základov rodinného domu. Kliknite TU!
 2. Kto mi zadarmo vypracuje návrh izolácie základov domu? Kliknite TU!
 3. Materiály na izoláciu základov. Kliknite TU!
 4. Bezplatné poradenstvo o materiáloch a ich aplikácii. Kliknite TU!
 5. Riziká nebezpečného radónu. Kliknite TU!
 6. Až 50-ročná záruka na hydroizolačné materiály. Kliknite TU!
 7. Na čo dať pozor počas aplikácie hydroizolácie na základy domu? Kliknite TU!
 8. Čo môžem urobiť svojpomocne a čo mám zveriť do rúk realizačnej firme? Kliknite TU!

  Kontakt a poradenstvo

  BRAMAC - strešné systémy, spol. s r.o.
  Mojmírovská 9.
  951 12 Ivanka pri Nitre
  Tel: +421 905 954 791

  peter.malych@bmigroup.com

  Táto stránka používa cookies v súlade so zásadami ochrany osobných údajov pre webové stránky spoločnosti BMI group Management UK Ltd. Pokračovaním v prehliadavaní stránky súhlasíte s používaním cookies.
  white background